Profilaktyka

Wszystkie zwierzęta, a zwłaszcza młode należy odrobaczać. Dotyczy to zarówno pasożytów wewnętrznych, jak i zewnętrznych. O ile z pasożytami zewnętrznymi sprawa jest prosta- są widoczne. Dajemy wtedy odpowiednie preparaty – znanych i mniej znanych firm, ale zawsze skuteczne.

Czasami, gdy nasze zwierzątko (pies, kot, fretka, królik, świnka morska, itd.) drapie się, a nic nie widać to idziemy do wet, czyli do mnie. Ja wykonuję zeskrobinę i pod mikroskopem, wymaz, preparat odciskowy i badam pod mikroskopem, czy są tam pasożyty. Tak samo mogę zrobić z próbką kału. Psy i koty sa odrobaczane w 2,4,6 tyg. Życia , a potem co 3 miesiące. Szczególnie ważne jest zwalczanie pasożytów zewnętrznych i wewnętrznych u kotów. Tasiemiec Dypylidium caninum jest bardzo groźny dla człowieka.  Kot może zarazić się nim zlizując odchody pcheł z jajmi tasiemca. Potem wydala człony z inwazyjnymi jajami tasiemca. Człony wypełzają z okolicy odbytu i mogą zostać w naszym otoczeniu np. Na pościeli. Larwy, które wylęgną się u nas mogą umiejscowić się w bardzo ważnych narządach – mięśnie gałki ocznej, czy serce.

U koni odrobaczanie jest bardziej skomplikowane, gdyż więcej pasożytów im zagraża i ich cykl rozwojowy zależy oid pory roku. Dlatego w zależności od pory roku stosujemy różne preparaty w odrobaczaniu koni. Szczególne ważne jest jesienne odrobaczanie. Ma ono na celu zwalczenie larw gza końskiego Tu niestety na rynku mamy tylko 2 drogie preparaty Equimax i Equest pramox.